Badminton CSU Galati

Punte peste 10 ani în badmintonul gălățean

Gălățeanca Irina Gherasim a devenit campioană balcanică

În localitatea Perushitsa din apropiere de Plovdiv (Bulgaria) a avut loc în perioada 12-14 septembrie Campionatul Balcanic de badminton destinat juniorilor Under 13. Din echipa României a făcut parte și sportiva legitimată la CSU Galați, Irina Gherasim. Competiția a debutat cu meciurile din cadrul turneului pe echipe în care echipa României a avut un parcurs foarte bun și a dispus în grupă de Bulgaria B (5-0) și de Serbia (5-0), în semifinală de Bulgaria A (3-0) și s-a înclinat la mare luptă în finală cu Turcia (3-1).

Apoi au început întrecerile individuale. Gălățeanca noastră a ajuns până în sferturi în proba de simplu feminin după victorii la jucătoarele nr.1 din Serbia (Lana Pavlovic, scor 2-0 21-15, 21-18) și Bulgaria (Alexandra Vasilieva, scor 2-1: 21-18; 16-21, 21-19) acolo unde s-a înclinat în fața colegei de dublu Laura Constantin, scor 2-0 (21-7, 21-13).

Altfel au stat lucrurile în proba de dublu feminin. Irina Gherasim împreună cu colega și prietena ei Laura Constantin au câștigat titlul balcanic fără set pierdut după ce au trecut în sferturi de Spiridopoulu/ Vlachantoni (Grecia) scor 2-0 (21-17, 21-15), în semifinală de Gerceker/ Pekez (Turcia) scor 2-0 (21-18, 21-15) și în finala de Korkut/ Simsek (Turcia) scor 2-0 (21-18, 21-17). De remarcat este faptul că în semifinale au trecut de dublul nr.1 din Turcia care, cu o zi înainte în finala pe echipe câștigase în fața fetelor noastre cu 2-0…

Irina Gherasim (n.27.03.2009) elevă a Liceului cu Program Sportiv este legitimată la CSU Galați și este antrenata de Dorel Badiu. Deși la început de drum (este încă la Under 11) este multiplă campioană națională și mai are încă 2 ani de jucat la categoria U13 unde, iată, a devenit încă de la o vârstă fragedă campioană balcanică.